Kdo odkládal koupi bytu, neboť předpokládal, že ceny půjdou dolů kvůli pandemii a pozastavené ekonomice, asi už pomalu ztrácí naději. Ceny bytů totiž neustále rostou a v minulém roce dokonce ceny nemovitostí vzrostly nejvíce za poslední desetiletí.
Pandemie však, ještě zdaleka není za námi a její konec je, zdá se, v nedohlednu. Ekonomická krize může negativně ovlivnit hodnotu peněz a proto se investovat do bydlení vyplatí i v této době, kdy ceny bytů stále rostou a to v celé zemi.
Za nebývale velkou poptávkou po bydlení stojí mimo jiné některá vládních opatření týkajících se daňových povinností z minulého roku. Poptávku rozproudilo např. zrušení daňe z nabytí nemovitosti, což v realitě znamená, že kupující ušetří 4 % z kupní ceny nemovitosti, které by dříve automaticky zaplatil státu. Zrušení této poněkud kontroverzní daně je jistě krok správným směrem. Kromě toho došlo také k prodloužení doby vlastnictví u povinnosti uhradit daň ze zisku. V případě, že nemovitost koupíte a v krátké době prodáte, a to z pěti na deset let. Toto opatření na ceny vliv nemá, je však dobré o něm vědět, pokud svou nemovitost chcete prodat za méně něž 10 let od nákupu. Zisk z prodeje byste v takovém případě byli povinni zdanit a to 15% sazbou. Dobrou zprávou je, že velká část prodávajících je od platby daně z příjmu osvobozena, protože splňují některou z následujících pěti podmínek, které jsou vyjmenovány v zákoně č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.
Realitní bublina nesplaskla také díky pohotové reakci České národní banky a bankovních institucí, neboť hned v počátcích pandemie došlo k výraznému poklesu úrokových sazeb úvěrů na bydlení (výsledně až pod 2%).
I samotné získání hypotéky je nyní snazší. Stačí mít desetinu vlastních peněz a banka doplatí zbytek. Před vypuknutím pandemie musel mít žadatel vlastních úspor dvakrát tolik. Od června navíc Česká národní banka zrušila doporučený poměr mezi splátkami a příjmem.
Není divu, že za takových podmínek požádalo o úvěr rekordní počet lidí, nízké úroky a státní úlevy totiž nebudou trvat věčně.
Poptávka po nemovitostech převyšuje aktuálně nabídku, což drží cenu nemovitostí nahoře. Nedostatek bytů je však již dlouhodobý problém a nic nenasvědčuje tomu, že by se situace měla nějak náhle změnit. Lidé se proto snaží uložit své úspory do ověřené formy investice, čímž nákup nemovitostí rozhodně je, a ochránit je tak před možnou devalvací.
Největší zájem je přitom o malé byty v centrech měst, narůstá však i poptávka po rodinných domech a chatách.
Růst cen bytů paradoxně akceleroval nejméně v Praze a v Jihomoravském kraji, což byly v době před vypuknutím pandemie nejvíce vyhledávané turistické destinace u nás. Je možné, že ceny v těchto krajích nerostou tolik i díky uvolněným bytům, které v minulosti sloužily ke krátkodobým pronájmům. Jen v Praze bylo přes Airbnb v době před pandemií nabízeno 12 000 bytů ke krátkodobému pronájmu.
Uvolnění těchto bytů na trh s bydlením také příznivě ovlivnilo ceny nájmů, které mírně klesly. V průměru došlo k meziročnímu poklesu výše nájmu v Praze o okolo sedmi procent.
Majitelé Airbnb bytů museli kvůli nedostatku turistů změnit strategii a byty buďto prodat nebo nabídnout k dlouhodobému pronájmu. Z nabídek inzerátů jsou tyto byty často rozpoznatelné na první pohled. Plně vybavené garsoniéry se sklenicí vína na stole již v návrat turistů jen tak nedoufají.
Publikováné 10. 2. 2020
Ing. Radka Bacíková
WeAre Reality